dytiremakdemir @ gmail.com

Güneş içimizi ısıtmaya başlarken normalleşme süreci ile birlikte tatiller de planlandı. Haliyle birçok kişiyi daha zayıf ve fit bir görünüme ulaşma telaşı bürüdü.

Bu sefer hedefiniz hem daha sağlıklı bir vücuda kavuşmak hem de bunu sürdürülebilir kılmak olursa sürekli bu telaşı yaşamanıza gerek kalmayacak.

Öncelikle metabolizmanızı hızlandırın, enerjinizi yükseltin!

Metabolizmayı hızlandırmanın temel yolu vücuttaki kas kütlesini arttırmaktır. Bu nedenle sporu hayatınıza adapte etmenizi öneririm. Düzenli spor alışkanlıkları kazanarak hem metabolizmanızı hızlandırmanız hemde daha sıkı bir vücuda sahip olmanız çok mümkün.

Protein tüketimi kas kütlesini desteklemek için çok kıymetli. Bunun yanı sıra proteinlerin termik etkisi yüksektir, vücut proteini sindirirken daha çok enerji harcar.

Sofranızda baharatlara yer verin. Özellikle kırmızı biber, zencefil, zerdeçal gibi baharatlar metabolizmanızın hızlanmasına yardımcı olacaktır.

Eğer bir rahatsızlığınız yoksa gün içerisinde muhakkak 2-3 fincan yeşil veya beyaz çay tüketin.

Yeterince su içmeyi ihmal etmeyin.

Yeterli su tüketimi metabolizmanızı hızlandırmanın yanı sıra kilo verme sürecinde vücut deformasyonlarının önüne geçmenize ve cildinizin daha parlak olmasını destekleyecektir.

Gelin birazda enerjimizi ve modumuzu nasıl yükselteceğimize bakalım.

Doğru besinleri tercih ederek gün içerisinde enerjinizi ve modunuzu yüksek tutmanız çok kolay.

Muz; potasyum, B6 vitamini ve serotonin açısından zengin bir kompleks karbonhidrat kaynağıdır. Bu sayede hem enerji hem de mutluluk verir.

Fındık, badem ve ceviz gibi kuruyemişler doymamış yağ asitleri açısından zengin besinlerdir. Özellikle ceviz tüketimi stresi azaltırken enerjinizin yükselmesine yardımcı olacaktır.

Omega-3, B12, protein ve sağlıklı yağlar açısından zengin somon da pozitif ve enerjik ruh haline sahip olmak isteyenler için ideal besinlerden.

Somon, mevsim yeşillikleri ile hazırlanmış salata ve yanında tatlı patates gibi bir kompleks karbonhidrat kaynağı kulağa çok mantıklı geliyor.

Ek olarak;

Süt, çilek, ay çekirdeği ve bezelye modunuzun; kinoa, yumurta, yoğurt, kahve enerjinizin yükselmesine yardımcı olacak diğer besinlerdendir.

Sağlıklı, mutlu, enerjik bir yaz geçirmenizi dilerim.