Uğurluel, Tuzla’da “Mübadele Gerçekleri”ni Anlattı

Bu haber 541 kere okunmuş.13 Nisan 2018, Cuma - 10:11

Tuzla Belediyesi ve Tuzla Rumelililer Derneği işbirliğiyle “Mübadele Gerçekleri” isimli söyleşi düzenlendi. Söyleşiye konuşmacı olarak katılan tarihçi yazar Talha Uğurluel, “Bizim en büyük hatamız kendi devletimizi kurduk ancak Balkanlar’daki devletlere ağabeylik yapamadık. Balkanlar’da binlerce insanımız gözümüzün içine bakıyordu, bizden bir büyüklük bekliyorlardı. Bunu keşke daha iyi yapabilseydik” özeleştirisinde bulundu.

Tuzla Belediyesi ve Tuzla Rumelililer Derneği, mübadelenin 95. yıldönümü kapsamında Tuzla Belediyesi Nikah Sarayı ve Kültür Merkezi’nde “Mübadele Gerçekleri” isimli söyleşi düzenledi. Söyleşiye konuşmacı olarak katılan tarihçi yazar Talha Uğurluel, yüz binlerce insanın hayatını değiştiren mübadele ve mübadelenin yaşattığı sıkıntıları “Mübadele Gerçekleri” isimli söyleşide Tuzlalılar’a anlattı.

Kafalara Yanlış Bir Algı Yerleştirildi
Talha Uğurluel, mübadelede yaşanan acılara rağmen zihinlere yanlış bir algının yerleştirildiğini vurguladı. Uğurluel, “Balkanlar’dan, Makedonya’dan, Selanik’ten,  Azerbaycan’dan, dünyanın pek çok yerinde yurdundan edilmiş insanlara rastlarsınız. İnsan doğduğu, asırlarca yaşadığı, geçmişine, büyüklerine ait hayalinin gerçekleştiği, hatıralarının olduğu bir coğrafyayı bırakıp ‘Vatan’ diyerek bir başka coğrafyaya geliyor. O bıraktığınız toprak da vatan. Selanik, Van ilimizden önce Müslüman olmuş, Osmanlı’ya katılmıştır. Şöyle yanlış bir algı oluşturuldu. “Balkanlar zaten Yunan’ın, Bulgar’ın. Ortadoğu zaten Araplar’ın, Anadolu neyine yetmiyor?” Maalesef kafalara öyle bir yanlış algı yerleştirildi. Sonradan bu gerçeği öğrenince “Vay be öyle miymiş” oluyorlar.” dedi.

Balkanlar’da Binlerce İnsanımız Var
Osmanlı İmparatorluğu’nun iskan politikası ile Anadolu’dan Avrupa’ya gönderilen insanların Balkanlar’da ciddi bir nüfus oluşturduğuna değinen Tarihçi Yazar Talha Uğurluel, “Osmanlı bir Balkan Devletiydi. Hiçbir şeyi zorla, kılıçla asarak keserek yapmadı. İskan politikası ile Anadolu’dan Avrupa’ya, o zaman fethedilmiş o coğrafyalara on binlerce insan gönderildi. Bunlar Anadolu’nun elit tabakasıydı.  Bizim 6 asırda yoğurduğumuz o coğrafyayı, Balkan Savaşı’nda avuçlarına aldılar. Birbirleriyle de savaşıyorlar. Bunu fırsat bilerek Enver Paşa ile gidip Edirne’yi geri aldılar ancak maalesef ciddi bir nüfus Bulgaristan sınırlarında kalıyor.
1. Dünya Savaşı bizim tarih kitaplarında çok kötü, sanki bir kaos ortamı gibi anlatılır. Halbuki biz 1. Dünya Savaşı’nın bir çok cephesini kazanmış bir toplumuz. Son cephesini de kazandık, o da Anadolu’dur ve Kurtuluş Savaşı’dır. Bizim en büyük hatamız kendi devletimizi kurduk ancak bu devletlere ağabeylik yapamadık. Sıkıntılarımız vardı, gücümüz çok yoktu. Balkanlar’da binlerce insanımız gözümüzün içine bakıyordu. Bizden bir büyüklük bekliyorlardı. Bunu keşke daha iyi yapabilseydik. Bu programları yapma amacımız da 1 asırdır yapamadıklarımızı artık yapalım istiyoruz, hâlâ o topraklarda bizim binlerce insanımız var” şeklinde konuştu.
Tuzla Rumelililer Derneği Başkanı Hale İş, organizasyondaki işbirliği ve desteği nedeniyle Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı’ya teşekkür etti. Tuzla Rumelililer Derneği Başkanı Hale İş, Talha Uğurluel’e bir buket çiçekle teşekkür etti.  

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

9 + 3 = ?

 
haber yazılımı: buki