Ufka Yolculuk Tuzla Ödülleri Sahiplerini Buldu

Bu haber 1390 kere okunmuş.14 Mayıs 2018, Pazartesi - 10:47

Ufka Yolculuk Kültür Yarışmaları’nın 6. sı olan “Ayet Ve Hadislerle Kur´an-Sünnet Bütünlüğü” konulu “Sünnet Olmadan Ümmet Olmaz” temalı Yarışmanın Tuzla Ödül Töreni Şehir Koleji konferans salonunda yapıldı.

Ödül Törenine Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, Tuzla Milli Eğitim Müdürü Ahmet Ali Reisoğlu, Tuzla AK Parti Tuzla İlçe Başkanı Suat Durak, Tuzla DP İlçe Başkanı Yaşar Taşkıran, Tuzla MHP İlçe Başkanı Volkan Beşiroğlu, Tuzla AK Parti Kadın Kolları Başkanı Derya Bacacı, Tuzla AK Parti Gençlik Kolları Başkanı Hakan Yıldızcı, Şehir Koleji Yönetim Kurulu Başkanı Özkan Göksal, Tuzlada bulunan Okul Müdürleri, din görevlileri ve ödül alan yarışmacıların aileleri katıldı.

İlki 2013 yılında yapılan Ufka Yolculuk Kültür Yarışmaları kapsamında İlmihal yarışması, Meal Yarışması, Siyer Bilgi Yarışmaları düzenlendi. Bu yıl ise sünnetsiz bir İslam anlayışını ön plana çıkarmaya çalışıp İslam’a ve değerlerimize yapılan saldırılara karşı Hz. Peygamberin sünneti saniyesinin önemini hatırlatmak amacıyla “Sünnet Olmadan Ümmet Olmaz” sloganıyla Ülkemiz geneli 695215 başvurunun yapıldığı yarışmaya Tuzla’dan yaklaşık 1498 başvuru oldu. Sınav ülkemizde ve dünyada aynı anda gerçekleştirildi.

Şehir Koleji Konferans Salonu’nda düzenlenen tören, Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Ufka Yolculuk Tuzla Tertip Heyeti Başkanı Mehmet İnce, törende yaptığı konuşmada, emeği geçenlere teşekkür etti.

“Ufka yolculuk kültür yarışmalarımızı düzenlerken sizler gibi kendimize dostlar, kardeşler edineceğimizi hayal ettik, bu hayaller gerçek oldu. Efendimizin yolundan ayrılmayarak gönülleri fethetmeye, projeler üretmeye çalıştık. Ufka yolculuk ekibi olarak bu kutlu yolda bizi yalnız bırakmadığınız için sizlere şükranlarımızı sunuyoruz.” dedi.

Mehmet İnceden sonra Şehir Koleji Yönetim Kurulu Başkanı Özkan Göksal, Tuzla Milli Eğitim Müdürü Ahmet Ali Reisoğlu, Tuzla Akparti İlçe Başkanı Suat Durak, Tuzla DP İlçe Başkanı Yaşar Taşkıran, Tuzla MHP İlçe Başkanı Volkan Beşiroğlu ve son olarak Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı birer konuşma yaptılar.

Konuşmaların ardından kategorilerinde dereceye girenlere hediyelerini törene katılan protokol üyeleri takdim etti. Ödül takdiminden sonra sahnede ödül alanlar toplu fotoğraf çektirdi.

Ufka Yolculuk Yarışmasına bu yıl 695.215 kişi katıldı

“Ufka Yolculuk” yarışması Türkiye’nin en geniş katılımlı sivil bilgi yarışması

Yarışma 81 il, 853 ilçedeki 2 bin 391 okul ile cezaevlerinde; Millî Eğitim Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın desteği ile resmi ve özel kurum, kuruluş, kulüp, vakıf ve derneğin ortaklığında 17 bin 246 gönüllü görevli ile gerçekleştirildi.

98 ülkeden 700 bine yakın katılımcı yarıştı

Yarışmaya 98 ülkeden katılım sağlandı. Yurt içi ve yurtdışından 695 bin 215 kişinin katıldığı yarışmanın, test usulü yazılı ile Türkçe online sınavı 8 Nisan’da; İngilizce ve Arapça online sınavları ise 6 Mayıs’ta yapıldı. Yazılı sınav, illerde oluşturulan sınav merkezlerinde; online sistem üzerinden sınav ise www.ufkayolculuk.com ile www.upgradeyourself.global siteleri üzerinden yapıldı. Yarışmacıların yaşlarına göre belirlenmiş 11 ayrı kategoride düzenlenen yarışma, Türkçe, İngilizce ve Arapça dillerinde yapıldı. Yarışmada her kategori için ayrı sorular soruldu. Yarışmaya, özel gözetmenler eşliğinde engelli vatandaşlar ve cezaevlerinde oluşturulan sınav noktalarında mahkûmlar da katıldı.

Yarışmanın İçeriği

Yarışma kapsamında 6-10 yaş aralığındaki A kategorisi yarışmacılara Peygamber Efendimiz’in hadisleri ve örnek hayatını resimli hikâyelerle anlatan Mürşide Uysal’ın ‘Peygamberimizden Dini Hikâyeler’ isimli kitabından; 11-14 yaş aralığındaki B kategorisi yarışmacılar ile C, D, E ve F kategorileri yarışmacılarına merhum Prof. Dr. Mahmud Esad Coşan’ın ‘Sünnet Olmadan Ümmet Olmaz’ isimli kitabından sorular yöneltildi. G, H ve K kategorilerinde yarışanlar Riyazu’s Salihin kitabının Arapça çevirisinden; J kategorisinde yarışanlar ise İngilizce çevirisinden sınava tabii tutuldu.

Dereceye girenlerin ödülleri

Yazılı yapılan kategorilerde ilk üçe girenlere umre seyahati ile para ödülü veya dost ülkeye yolculuk ile para ödülü ya da ödülün tamamına denk para ödülü; 4 ile 10’ncu olanlara tablet bilgisayarlar hediye edilecek. Online sistemde dereceye giren ilk üç isim ise bilgisayar ya da para ödülü tercih edecek.

Amaç Okuma Alışkanlığını Arttırmak

Yarışmanın gayesi okuma alışkanlığının artmasını sağlamak; okuyan, düşünen ve okuduklarıyla hayatına yön veren bireylerin yetişmesine katkı sunmak; Kur’an-ı Kerim ve sünnetin öğrenilmesini ve buna uygun yaşanmasını sağlamak; dinimizin güvenilir kaynaklardan daha doğru anlaşılmasına ve anlatılmasına destek olmaktır.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

9 + 1 = ?

 
haber yazılımı: buki