Tuzla’nın Gönüllü Kadınları, Büyük ve Güçlü Tuzla Ailesinin Kalbi Oldu

Bu haber 936 kere okunmuş.06 Aralık 2018, Perşembe - 10:51

Gönüllü hizmetleri ve sosyal faaliyetleri ile Tuzla’da sosyal dayanışma ve birlikteliğin en önemli aktörleri arasında yer alan Kadın Kent Gönüllüleri, 5 Aralık Dünya Gönüllüler Günü’nde Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı ve eşi Dr. Fatma Yazıcı tarafından ağırladı.

Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı ve eşi Dr. Fatma Yazıcı, 5 Aralık Dünya Gönüllüler Günü’nde Tuzla Belediyesi Gönül Elleri Çarşısı’nın aktif Kadın Kent Gönüllüleri’ni misafir etti. Tuzla Belediyesi Ayyıldız Sosyal Tesisleri’nde düzenlenen 5 Aralık Dünya Gönüllüler Günü yemeğine Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı ve eşi Dr. Fatma Yazıcı, Tuzla Belediyesi Gönül Elleri Çarşısı Yönetim ve Onur Kurulu Üyeleri, Tuzla Belediyesi Gönül Elleri Çarşısı Sorumlusu Tuğba Muslu, Tuzla Belediyesi Başkan Yardımcısı Derya Bacacı, Tuzla Belediyesi Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Funda Torlak ve Kent Konseyi Kadın Meclisi Üyeleri, Tuzla Belediyesi Gönül Elleri Çarşısı’nda aktif görev alan Kadın Kent Gönüllüleri katıldı. Yemekte Tuzla Belediyesi Gönül Elleri Çarşısı Ar-Ge Komisyonu, deprem farkındalık köşesi kurarak Kadın Kent Gönüllüleri’ni bilgilendirdi.
Program, Tuzla Belediyesi Gönül Elleri Çarşısı’nın kuruluşundan itibaren gerçekleştirilen gönüllü faaliyetlerini içeren “Dünden Bugüne Gönüllülerle Biz” isimli video gösterimi ile başladı.

Gönüllü Olana Kadar En Çok Anne Olmayı Sevmiştim
Yemeğin açılış konuşmasını yapan Tuzla Belediyesi Gönül Elleri Çarşısı Kadın Kent Gönüllüsü Esra Nergüz, gönüllü olmaktan duyduğu mutluluğu sözlerine yansıttı. Nergüz, “ Bu zamana kadar en çok anne olmayı; sevdim ta ki gönüllü olana kadar. Gönüllü olmak, gönülden olmak ve gönle dokunmak en güzel dokunuştu sanırım. Bir kalbe girmek, dualarında olmak bir insanın alabileceği en güzel hediyeydi. Bu ailenin, Tuzla Belediyesi Gönül Elleri Çarşısı’nın ferdi olduğum için çok mutluyum. Bizlere bu imkanı sağlayan Belediye Başkanımız Dr. Şadi Yazıcı ve eşi Dr. Fatma Yazıcı’ya teşekkür ederim” dedi.

İyi ki Gönül Elleriyiz
Tuzla Belediyesi Gönül Elleri Çarşısı’nda 7 yıldır gönüllü olarak hizmet veren Sebahat Köksal, yaşadığı tecrübeleri Kadın Kent Gönüllüleri ile paylaştı. Köksal, “7 yıldır ara vermeden Sosyal İnceleme ve Yaşlılar Komisyonlarımızda çalışmalarımıza devam ediyorum. Tuzla Belediyesi Gönül Elleri Çarşısı olarak ilçemizde ihtiyaç sahibi olup ta çalmadık hiçbir kapı bırakmadık. Evlerine gidip de bizden yardım isteyen ailelerimize yardımlarını ulaştığını gördük ve hatta görmekle de kalmayıp sokakta rastladığımda bana sarılan evlatlarımız oldu. O an dedim ki, “Ey büyük Allah’ım. Bana bu hizmet etmeyi nasip ettiğin için şükürler olsun” Burada olmak, başkaları için çalışmak, uğraşmak, gönüllü olarak hizmet etmenin manevi yönü bambaşkadır. Bugün burada bizi buluşturan ve iyilik yapmamıza vesile olan başkanımız Dr. Şadi Yazıcı’ya ve gönlü güzel Dr. Fatma Yazıcı’ya teşekkür ediyorum. İyi ki biz buradayız ve iyi ki gönül elleriyiz” dedi.

Bütün Gönüllülerimizle Büyük ve Güçlü Bir Birliktelik Oluşturduk
Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı’nın eşi Dr. Fatma Yazıcı da konuşmasında gönüllü olmanın öneminden bahsederek Kadın Kent Gönüllülerine teşekkür etti. Yazıcı, “Bugün 5 Aralık. Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verilişinin 84. yıl dönümünü ve Dünya Gönüllüler Günümüzü kutluyoruz. Tuzla’da gönüllülük adına, kadınlar adına ve büyük platformlar adına çok güzel şeyler oluyor. Her gün bunun şahidi oluyoruz ve bundan mutluluk duyuyoruz” dedi.
Gönül Elleri Çarşısı ve sivil toplum kuruluşlarındaki gönüllülerin Tuzla’da kadın dayanışması ile büyük ve güçlü bir birliktelik oluşturduğunu vurgulayan Dr. Fatma Yazıcı, “Gönül Elleri Çarşısı’nda 3.800 Kadın Kent Gönüllümüzle, 11 komisyonumuzla bütün dezavantajlı kesimlere dokunmaya çalışıyoruz. Ve bu dokunuşu da kadın letafeti ve nezaketiyle yapıyoruz. Buranın altını çizmek istiyorum. Biz bu hareketi bir kadın iyilik hareketi olarak başlatmamızın bir sebebi de evlere, gönüllere, kadının nezaketi ve letafetiyle baktırmaktı. Çünkü bir kadın eve girdiğinde o eve nasıl gireceğinden tutun da o evin röntgenini nasıl çekeceğini, nereye bakacağını, nasıl bakacağını çok iyi bilen bir kişidir. Bu yolda yalnız bırakmadığınız, Tuzlamız’a güzellikler kattığınız, gönüllere dokunduğunuz için çocuk, yetim, engellisi, bütün dezavantajlı kesimlerimize ulaştığınız için sizlere çok teşekkür ediyorum. Biz Tuzla’da bütün platformlarla birlikte sadece Gönül Elleri Çarşısı’nın gönüllüleri değil bütün STK’lar, dernekler, bütün gönüllülerimizle birlikte kadınlar olarak büyük bir birliktelik oluşturduk. Kent Konseyi’ne ve bütün gönüllü platformlarına çok teşekkür ediyorum. Bir kadın olarak bunu başarmış olmanın mutluluğunu yaşıyorum. Çünkü biz kadınlar sorunları aşmak için birlik, beraberlik içinde olmak zorundayız. Birbirimizi ötekileştirmek değil, birbirimize sarılmak zorundayız. Sorunlarımızı çözmek için bütün gönüllü platformlarda el ele vererek toplumu bir adım daha öteye çıkarmak için sorunlarımızı aşmak zorundayız” şeklinde konuştu.

Bunu Ancak Bir Kadın Hareketi Başarabilirdi
Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, Tuzla Belediyesi Gönül Elleri Çarşısı’nın 21.884 aileye dokunduğunu belirterek “Bunu ancak bir kadın hareketi başarabilirdi” diye konuştu. Kadın Kent Gönüllüleri’ne teşekkür eden ve günlerini kutlayan Başkan Yazıcı, “Akrabana ne yaptın, yaşlıya ne yaptın, insanlara ne yaptın, insanlar için ne yaptın, engellisine, yetimine, kimsesiz, yaşlısına ve duluna ne yaptığını soran bir inancımız, medeniyetimiz olduğunu asla unutmayalım. İnsanoğlunu bütün yaratıklardan ayıran çok ufak bir çizgi vardır o çizgiye baktığımız zaman en önemli şey bilincidir, aklıdır, sevgisidir, kardeşliğidir, yardım etmesidir, paylaşmasıdır. Tuzla Belediyesi Gönül Elleri Çarşısı, Tuzla ölçeğinden başlayan ve yakınlaştırma, kardeşlik, birlik, beraberlik, paylaşma ve birisinin eksiğini tamamlama ve birisine yardım edebilmenin lezzetini, insani özelliklerini ortaya koyan bir model olmuştur. Sürekli bu toplum için, insanlık için gönüllü hizmet veriyorsunuz. Size Tuzla Belediye Başkanı olarak Tuzla halkı adına canı gönülden, yürekten teşekkür ediyorum. Allah sizden razı olsun. İnanın evde nasıl kadının dokunuşuyla ev ev oluyorsa Tuzla’da da ne olduysa, ne güzellik varsa hepsi siz kadınların sayesinde oldu. Hep kadınlarımızın görüşünün çok önemli olmasını istedik, çünkü kadınlar daha çok inceler, daha içten ve daha estetik bakar. Nezaketiniz, letafetiniz, merhametiniz, yeri geldiğinde de “Bu böyle olmaz kardeşim. Doğrusu da budur” diyen cesaretinizle beraber güzel işleri hep beraber gerçekleştirdik. Bu çalışmalarımızda şu ana kadar 21.884 aileye dokunduk. 21.884 aileye dokunabilmeyi ancak bir kadın hareketi başarabilirdi. Dünyada bir şey değiştirilecekse, bir adalet ve denge sağlanacaksa orada kadının mutlaka yer olması gerektiğine inanıyorum. İyi ki varsınız” ifadesini kullandı.
Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı eşi Dr. Fatma Yazıcı, Kadın Kent Gönüllüleri’nin gününü kutlayarak karanfil ve Tuzla Belediyesi Gönül Elleri Çarşısı El Sanatları Atölyesinde ihtiyaç sahibi kadınlar tarafından üretilen broşları hediye etti.​

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

1 + 3 = ?

 
haber yazılımı: buki