Geçtiğimiz yıl Halil Türkkan Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin 1 yetim öğrenciyle başladığı “Tuzla’da Her Sınıfın 1 Yetim Kardeşi Var” Projesi, 1 yılda 367 yetime ulaştı. Projede, bu yıl sonuna kadar 2 bin yetime ulaşılması hedefleniyor.
İHH İnsani Yardım Vakfı, Tuzla İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Tuzla Belediyesi ve Tuzla Kaymakamlığı işbirliğiyle “Tuzla Yetimine Sahip Çıkıyor” temasıyla sürdürülen projenin 1. yıl değerlendirme toplantısı, Tuzla Belediyesi Nikah Sarayı ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Toplantıya Tuzla Kaymakamı Ali Rıza Çalışır, Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı ve eşi Dr. Fatma Yazıcı, Tuzla İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Alireisoğlu, Tuzla Müftüsü Aşır Durgun, AK Parti Tuzla İlçe Kadın Kolları Başkanı Derya Bacacı, Tuzla Belediyesi Başkan Yardımcısı Dr. Turgut Özcan, İHH İnsani Yardım Vakfı Gönüllü Birim Koordinatörü Ebubekir Uzgan, okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

2 Bin Öğrenciye Ulaşacağımıza İnanıyorum
Toplantıda ilk konuşmayı yapan Tuzla İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Alireisoğlu, “Tuzla’da belediyemizin himayesinde Gönül Elleri Çarşısı, yetimlerimize sahip çıkan bir organizasyonu sürdürüyor. Onlardan aldığımız güçle bugün 367 yetime ulaşan projenin yıl sonuna kadar 2 bin yetime ulaşacağına inanıyorum.” dedi.

Tüm Sorunlarında Işık Tutmaya Çalışıyoruz
Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı’nın eşi Dr. Fatma Yazıcı, Gönül Elleri Çarşısı’nın başta Yetimler Komisyonu olmak üzere yaptığı faaliyetler hakkında bilgi verdi. İlgi ve destekle oluşan güvenin altını çizen Dr. Fatma Yazıcı, “Gönül Elleri Çarşısı’ndaki ilk komisyonlarımızdan birisi olarak Yetimler Komisyonu’nu kurduk. Hem yetim hem mağdur olan, 2 dezavantajı birlikte yaşayan ailelerimize sahip çıkmaya çalışıyoruz. 400’e yakın çocuğumuzla ilgilenen gönüllü kadromuz var. Onlarla gurur duyuyoruz.Yetim çocuklarımızın her sorunuyla ilgileniyor, organizasyonlarımızla onların hayata daha mutlu bakmalarını sağlamak istiyoruz. Bize güvenmelerini başarmak çok zordu, biz bunu başardık. Onlarla çok güzel dostluklar gerçekleştirdik. Etüt sınıfları açtık, gönüllü öğretmenlerimiz yetimlerimize sadece derslerinde değil tüm sorunlarında ışık tutmaya, yardımcı olmaya çalışıyor. Yetimlerimizin maddi ve manevi her türlü eksikliklerini giderebilmek bizi mutlu etti.” şeklinde konuştu.

Başkan Yazıcı Teşekkür Etti
Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı da konuşmasında Tuzla Belediyesi Gönül Elleri Çarşısı’nın faaliyetleri hakkında bilgi verdi. Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce’nin Tuzla kurucu belediye başkanlığı döneminde her yıl Ramazan aynını son haftasını Yetimler Haftası olarak kutladığını hatırlatan Başkan Yazıcı, ilk olan bu geleneği sürdürdüklerini söyledi. Başkan Yazıcı, “Allah’ın sevgilisinin bir yetim olduğunu düşündüğümüzde, bu konuyu hassasiyetle işleyen, bütün yetimlere ulaşan, gönüllülük esasını ortaya koyan Gönül Elleri Çarşısı’nın Kadın Kent Gönüllüleri’ne, bu projeyi başlatan, uygulayan ve sürdüren tüm eğitimcilere ve öğrencilere yürekten teşekkür ediyorum” ifadesini kullandı.
İHH İnsani Yardım Vakfı Gönüllü Birim Koordinatörü Ebubekir Uzgan ve Tuzla Kaymakamı Ali Rıza Çalışır da yaptıkları konuşmada projenin toplumsal yardımlaşma ve dayanışmaya katkısına dikkat çekti. Toplantı, okulların hazırladığı konserler ile sona erdi.