Tuzla Belediye Meclisinden Amerika ve İsrail’e Kınama

Bu haber 858 kere okunmuş.09 Aralık 2017, Cumartesi - 16:14

Başkanvekili Ahmet Çabuk başkanlığında toplanan Tuzla Belediye Meclisi Aralık ayı oturumun 3’üncü birleşiminde AK Parti Grubu ve CHP Grubu ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımasını kınadı lanetledi.

Raporlar öncesi gündem dışı söz alan CHP Grubu Adına Grup Başkanvekili Önder Polatoğlu yaptığı konuşmada Kudüs merkezli yeni bir imparatorluk hevesi içinde olanların başlatmak istedikleri mezhep savaşlarına karşı dikkatli olmalıyız. Hem İslam aleminin hem Hristiyan camianın karşı çıktığı bu gelişmeyi değerlendirirken dünyanın merkezinde olduğumuzu bilmeliyiz. İsrail, işgalleri ve Akdeniz de üs kurma çabaları yüzünden Ortadoğu’ya taşımak istenen mezhep savaşlarına karşı, inanç üzerinden değil, bölgemizde var olan devletlerle bölgesel ittifaka girerek devlet aklıyla hareket etmeliyiz. Batı emperyalizmine karşı yapılması gereken Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu laik demokratik Türkiye Cumhuriyeti’nin bir merkezi güvenlik devleti olduğunu bilmeliyiz. İçinde bulunduğumuz durum bölgesel bir tehdittir. Bu sebeple iç sürtüşmelerden ve ayrışmalardan arınıp hükümet etme anlayışını yansıtan bölgesel barış konsorsiyumuna ihtiyaç vardır. Kudüs İsrail’in başkentidir yolunda olan kararın Ortadoğu ve dünya barışına vereceği zararları düşünerek bu kararın yeni baştan gözden geçirilmesini diliyorum. CHP Grubu olarak alınmış olan bu kararı kınıyoruz” dedi.

AK Parti Grubu Adına Grup Başkanvekili Elektrik Mühendisi Mehmet Kinsiz yaptığı konuşmada “ İsrail’in Mescid’i Aksa’ya saldıranlarını, yasaklama ve kısıtlamalarını, Kudüslüler üzerindeki işkence ve zulüm operasyonlarını kınıyoruz. İslam’ın ilk Kıblesi, Harem Mescidlerinin üçüncüsü, Mescid-i Aksa’ya yönelik saldırılarını sürdüren Katil Devlet İsrail’i lanetliyor, Filistinli Şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz. Mescid-i Aksa ve Kudüs,  ümmet ve aynı zamanda insanlık meselesidir. Terör Devleti İsrail’in Mescid-i Aksa’yı hedef alan saldırıları ve faşizan uygulamaları karşısında özelliklede İslam Dünyasını bilinçli olmaya birlik ve beraberliğimizi bundan sonrada daha artırmaya ihtiyacımız olduğunu görmekteyiz. İsrail Mescid-i Aksa’ya saldırılarını artırdığı günümüzde Amerika’nın Kudüs’ün İsrail’in başkenti olarak ilan etmesini Ak Parti Grubu olarak lanetliyoruz kınıyoruz ve tanımıyoruz” dedi.

Meclis Başkanvekili Ahmet Çabuk’da yaptığı konuşmada, “ İslam Aleminin umudu olan Türkiye’nin tutumu göstermiş olduğu refleks gibi İslam ülkelerin birkaç tanesi daha tepki olarak koysa daha farklı olacaktır. Nerde bir zulüm varsa orada Türkiye Cumhuriyeti vardır. Allah ülkemize güç kuvvet versin birlik ve beraberliğimiz daim olsun” dedi. 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

1 + 2 = ?

 
haber yazılımı: buki