Türkiye Gazeteciler Federasyonu 60. Başkanlar Konseyi İstanbul Avrasya Gazeteciler Derneği ev sahipliğinde, İstanbul'da gerçekleşti.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu’nun (TGF) 60. Başkanlar Konseyi İstanbul’da toplandı. 3 gün süre ile Türkiye'nin dört bir yanından gelen gazeteciler çeşitli aktiviteler ile toplantılar gerçekleştirdiler.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu 60. Başkanlar Konseyi İstanbul Avrasya Gazeteciler Derneği ev sahipliğinde, ALPİ Diş Hastanesi sponsorluğunda İstanbul'da gerçekleşti.

Programın ilk günü karşılama ve yemek programlarıyla geçti.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu’nun (TGF) 60. Başkanlar Konseyi 2. Gün programında Tuzla Belediyesi Nikah Sarayı ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen programda, TGF Genel Başkanı Yılmaz Karaca bir konuşma yaptı. Karaca basının içinde bulunduğu sıkıntıları dile getiren konuşmalar yaptı.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu’nun (TGF) 60. Başkanlar Konseyi 2. Gün programında konuşan Genel Başkan Yılmaz Karaca, 150’nin üzerinde günlük gazetenin kapandığına, uydu bedelini ödeyemeyen yerel televizyonların ekranlarını karartmak zorunda kaldıklarını belirterek, “ Haftalık ve aylık çıkan dergileri hiç hesaba katmıyorum. Anadolu basını batıyor. Yerel basın bitiyor. Bitirilmek isteniyor” dedi.
Yıllardır yasal düzleme bekledikleri ancak siyaset kurumunun kendilerini dinlemediklerini söyleyen Karaca başta AK Parti ve CHP olmak üzere TBMM’de Grubu bulunan siyasi partileri göreve çağırarak, yerel durumunun araştırılıp çözüm üretilmesini istedi. Cumhuriyet tarihinin her döneminde yaygın ve yerel basını iktidarların tehdidi altında görev altında yapmak zorunda kaldıklarını da dile getiren TGF Genel Başkanı Yılmaz Karaca medyada gazeteci kökenli patronların giderek azaldığını dikkat çekerek, “ Biz gazeteciliği etik kurallar içinde yapılmasını istiyoruz. İş adamları gazete patronu olabilir ancak gazeteler ihaleler için silah için kullanılmamalıdır” diye ifade etti.

"Basın Kartları verilmiyor"
Sarı basın kartlarının Cumhurbaşkanlığına bağlı İletişim Başkanlığı tarafından başlandığı komisyonda eskisinden farklı olarak meslek örgütlerinin yer almadığını dikkat çeken Karaca son 3 yılda 2500 basın kartının iptal edilmesini eleştirdi. Bu yıl değiştirilen basın kartlarının, aradan 8 ay gibi bir zaman geçmesine rağmen yüzde 40’ının yenilenebildiğini ve kart alamayanlarla ilgili bir açıklama yapılmadığını söyleyen Karaca, “ Komisyon ölünceye kadar taşıyacağımız sürekli basın kartının anlamını bile bilmiyor. Sürekli kart ancak yüz kızartıcı bir suç işlerseniz iptal edilebilir, ancak gelin görün ki istediklerinin kartını iptal ediyorlar” dedi.
Basın ilan kurumunun uzun yıllar terör örgütü FETÖ yandaşları tarafından yönetildiğini ve bu yolla yerel basının yok edilmeye çalışıldığını söyleyen Karaca bu konuda uyarıların dikkate alınarak yönetimin değiştirildiğini söyledi ve yeni Genel Müdür Rıdvan Duran’a başarılar dileyerek resmî ilan konusunun yeniden gözden geçirilmesini istedi.
İnternet yoluyla yayın yapan radyo ve televizyonlarla ilgili yönetmeliğin RTÜK kapsamı kapsamında çıkarıldığını söyleyen Karaca, “ Ancak dijital habercilik konusunda herhangi resmî yasa yıllardır çıkmadı buda doğal olarak merdiven altı internet haberciliğini doğurdu. Gazetecilikle ilgisi olmayan bu kişiler başta Belediyeler olmak üzere herkesi  tehdit ederek gerçek gazetecileri de zor durumda bırakıyor” dedi.

Karaca son olarak Hürriyet gazetesinde etik olmayan yönetimlerle işlerine son verilen gazetecilerin sayıları onbini aşan işsizler ordusuna katıldıklarını belirterek, “ Gazetecilere bu zulmü yapanları şiddetle kınıyorum diyerek” sözünü tamamladı.

Ev sahibi İstanbul Avrasya gazeteciler Cemiyeti Başkanı Oğuzhan Bayrak ise yaptığı konuşmada yerel basının yaşadığı sorunları dile getirdi. 

"Dijital medyayı bir tehlike değil fırsat olarak görmeliyiz"
Toplantının geri kalan bölümünde Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Aysel Çetinkaya, “ Dijital Medya konulu bir sunum yaptı. Kocaeli Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Aysel Çetinkaya da panelde yaptığı konuşmada, gazetecilerin dijital medyayı bir tehlike değil fırsat olarak görmesi gerektiğini söyledi.

Tüm dünyada dijital ve sosyal medya kullanımının her geçen gün artığına dikkat çeken Dr. Çetinkaya, “ 2018 yılında Türkiye’deki 41 gazetenin toplam tirajı 3 milyon iken, internet kullanıcı sayısı 22 milyon. Reklam yatırımları konusunda da dijital medyanın payı artarken, basının payı azalmaktadır. 2018 yılı itibariyle basının payı 780 milyon lira, dijital medyanın payı 2,3 milyar lira.

“Haberlerinizi Sosyal Medyadan Paylaşın”

Dünya genelinde sosyal medya kullanımının sürekli arttığını belirten Dr. Çetinkaya, gazetecilerin yaptıkları haberleri sosyal medyada kullanmaları gerektiğini ifade etti.

Çetinkaya, “ Türkiye’de 29 milyon Twitter, 51 milyon Facebook ve 33 milyon İnstagram kullanıcısı var. Dönemin iletişim aracı WhatsApp ile her gün 65 milyar mesaj gönderiliyor, 1 milyar ayrı grup var. Gazeteciler olarak bu platformlarda yer almamak eksiklik olur. Haberler sosyal medyada paylaşılmalı, anahtar kelimelerle daha fazla kitleye ulaşılmalı ve haber başlıklarıyla merak uyandırılmalıdır. Yeni dönemde gazeteci iş ilanları bile bütün medya araçlarını kullanmayı gerekli kılıyor” dedi.  

Tuzla Belediyesi Nikah Sarayı ve Kültür Merkezi’ndeki programın ardından Ayyıldız Sosyal Tesislerinde yenilen öğle yemeğinin ardından Türkiye Gazeteciler Federasyonu’nun (TGF) 60. Başkanlar Konseyi 2. Gün programı Tuzla Marina’da Akvaryum ve Aslanpark turuyla devam etti.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu’nun (TGF) 60. Başkanlar Konseyi 2. Gün programı akşam Pendik Green Park Otel’de gerçekleştirilen Gala yemeği ile sona erdi.

Gala Yemeği’nde TGF Genel Başkanı Yılmaz Karaca, İstanbul Avrasya Gazeteciler Derneği Başkanı Oğuzhan Bayrak birer konuşma yaptılar. Gala yemeğinde meslekte 20 yılını dolduran İstanbul Avrasya Gazeteciler Derneği üyelerine birer Onur Plaketi verildi.

Ayrıca İstanbul Avrasya Gazeteciler Dernek Başkanı Oğuzhan Bayrak, Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkanı Yılmaz Karaca’ya bir plaket vererek teşekkür etti.

Gala Yemeği sonunda katılımcılara  programın sponsoru ALPİ Diş Hastanesi Ücretsiz Muayene ve Diş Taşı temizliği hediye edildi.  

Türkiye Gazeteciler Federasyonu’nun (TGF) 60. Başkanlar Konseyi 3. Gün programında 10 Kasım dolayısıyla Green Park Otel lobisinde düzenlenen Atatürk’ü Anma Programında saat 09:05’te hep birlikte Saygı Duruşunda bulunularak İstiklal Marşımız okundu.

Atatürk’ü anma törenin ardından Tuzla Belediyesi sponsorluğunda Türkiye’nin dört bir yanından gelen Gazeteciler Boğaz Turuyla keyifli anlar yaşadılar ve Türkiye Gazeteciler Federasyonu’nun (TGF) 60. Başkanlar Konseyi sona erdi.