Ortak Miras “Toy”, İlk Kez Tuzla’da Sahnelendi

Bu haber 1710 kere okunmuş.11 Nisan 2018, Çarşamba - 10:25

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan, Tuzla Belediyesi tarafından da desteklenen ‘Toy’ sahne gösterisinin prömiyeri Tuzla’da gerçekleştirildi. “Ortak Miras Sahnede Buluşuyor” sloganıyla düzenlenen gösteri, dünyanın farklı coğrafyalarında yaşayan Türkler’in kültürel renklerini aynı sahnede bir araya getirdi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Daire Başkanlığı Kültürel Etkinlikler Müdürlüğü tarafından organize edilen, Tuzla Belediyesi tarafından da desteklenen Toy sahne gösterisinin prömiyeri, İdris Güllüce Kültür Merkezi’nde gerçekleşti.

Kültürel Miras Dans ve Müzikle Anlatıldı
Toy sahne gösterisinde farklı coğrafyalardan 65 sanatçı, Türkler’in gelenek, görenek, müzik, edebiyat, oyun, adım ve desen çeşitliliğini sahneye taşıdığı gösteride dansların yanı sıra üst düzey efektlerde göz doldurdu. Türk geleneklerine özgü dualarla yapılan açılışın ardından, kös ve davullarla sergilenen performansı savaş dansları takip etti.
İlk bölüm, Türk dünyası selamlama ve geleneksel oyun örneklerinin ardından, ikinci bölümünde dansçılar tarafından Türklerin Anadolu'ya girişlerinin canlandırılmasıyla başladı. Balkanlar, KKTC ve 7 bölgeye ait yaşam, karakter, oyun ve türkü derlemeleri bu bölümde izleyenlere sunuldu.
İzleyenlerin, mesafelere rağmen değişmeyen ortak kültür destanlarına ve birlik beraberliğin gücüne tanıklık etme fırsatı bulduğu gösteri, tüm sanatçıların sahnede söylediği Anayurt şarkısıyla son buldu.
Anadolu ve Dünya Turnesine de Çıkacak
Gösteriyi izleyen vatandaşlar, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal ve Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı’ya teşekkür etti.
İzleyenlerin, mesafelere rağmen değişmeyen ortak kültür destanlarına ve birlik beraberliğin gücüne tanıklık etme fırsatı bulduğu gösteri, İstanbul'da 10 ayrı mekanda sahnelenecek, ardından Anadolu ve dünya turnesine çıkarak sanatseverlerle buluşmayı sürdürecek.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

1 + 3 = ?

 
haber yazılımı: buki