Konaşlı, Anadolu Yakasının En Nezih 3 Bölgesinden Birisi Olacak

Bu haber 687 kere okunmuş.07 Mayıs 2018, Pazartesi - 10:23

TOKİ’nin Konaşlı planlaması için “Planlama ya anlaşılmamış yada yanlış anlatılmış” diyen Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, Tuzla Belediyesi’nde bilgilendirme bürosu kuracağını açıkladı.

Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, Aydınlı Mahallesi Konaşlı Mevkii sakinleriyle bir araya geldi. TOKİ’nin bölgedeki planlaması ve askı sürecini konu alan toplantıya Başkan Yazıcı’nın yanı sıra TOKİ İmar Planlama ve Kentsel Yenileme Dairesi Başkanı Uğur İnan,
TOKİ İmar Planlama ve Kentsel Yenileme Dairesi Başkanlığı İmar Planlama Şube Müdürü Hamza Çakan, Tuzla Belediyesi Başkan Yardımcıları, Tuzla Belediyesi Meclis Üyeleri, Tuzla Belediyesi birim müdürleri ile bölge sakinleri katıldı.

TOKİ’nin Projesi Bölgeye Değer Katacak
Toplantıya ev sahipliği yapan Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, bölgede 40 yılı aşkın bir süredir sorunun devam ettiğini vurguladı. Başkan Yazıcı, “2009 yılında Tuzla Belediye Başkanı olduktan sonra 1/5000’lik plan yaptık ve teklif vererek buradaki sorunun düzelmesini arzu etmiştik. TOKİ, havaalanı yanında yeni bir merkez oluşturarak bu bölgeyi ileri teknoloji merkezi olarak planladı. TOKİ tarafından bu bölgede 551 eve şerh konuldu. TOKİ’ye “Eğer buraları almayacaksanız biz burada kamulaştırma yapacağız, eğer yapacaksanız vatandaşın tapusundan şerhini kaldırın” dedik ve tapudan 551 şerh kaldırıldı. TOKİ burada güzel bir proje geliştirecek. Bu proje de bu bölgeye değer katacak. Geçmiş toplantılarımızda “Sakın yerinizi satmayın. Özellikle de almaya kalkanlar olabilir, yerlerinizi satmayın. Yerlerinizin değeri 2-3 katına çıkacak” demiştim.” şeklinde konuştu.

Planlama Ya Anlaşılmamış Ya da Yanlış Anlatılmış
Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, planlamanın bölge sakinlerinin faydasına olduğuna değinerek toplantının yapılma sebebini “İtirazları değerlendirdiğimizde planlama ya anlaşılmamış yada yanlış anlatılmış” şeklinde özetledi. Bu tespitle toplantı düzenlediklerini belirten Başkan Yazıcı, “TOKİ şimdi bu planları hazırladığını söylüyor. 1/1000’lik ve 1/5000’lik planlar ortaya konuldu ama beraber konuştuğumuz zaman çıkan sonuçları sizlere yanlış aktaranlar oldu. Burada da bazı düzenlemeler var. Ben itirazlara baktım. Bunun bütününe baktığımızda aslında bir çok şey ya anlaşılmamış yada yanlış anlatılmış. Bir yerde 3 tane bina yolda kalıyor ama o parsel üzerinde 42 kişi var, yolda kalmayan arkadaşta itiraz etmiş, herkes itiraz etmiş bunların izah edilmesi lazım. TOKİ yetkilileri size uygulamanın nasıl olacağını anlatacak. Toplantıyı bu nedenle düzenledik” dedi.

Anadolu Yakasının En Nezih 3 Yerinden Birisi Olacak
Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, bölge planlaması ile ilgili kafalardaki soru işaretlerini de açıklamasında yanıtladı. Başkan Yazıcı, planlama ile ilgili farklı söylentileri de ortadan kaldıran konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “Bu bölgedeki planlama kimseyi mağdur etmeyecek. Çok korkulan bir durum, ‘Hemen TOKİ gelecek. Buraları yıkacak, bina yapacak’ deniyor ama böyle bir şey söz konusu değil. Planlama yapılır ama buradaki yapılaşma vatandaş ne zaman evini yıkıp yapmaya karar veriyorsa o zaman yapılır. Vatandaşın şu an binası var, yıksa yeniden yapmaya kalksa çekmesi lazım, başka tarafa yapması lazım. Aynı şekilde yapamayacağı yerler var, onları da gidip yıkmıyoruz. Ne zaman yıkıp yapacaksanız yeni plana uygun olarak yaparsınız. Vatandaşlarımızın itirazlarına baktığımızda yolda, bazı donatı alanlarında kalan yerler var. Onlar da kendilerine verilen yerde yer yapılıncaya kadar kendi yerini bile kaldırmayabilir. Belki de daha büyük bir avantaj onlar için.

Konaşlı’da Avrupa Birliği Standartlarında Planlama Yapıldı
Bu planın olması gerekli mi? Gerekli. Emsal değerleri üzerinden bakalım. 40-50 yıldır bir plan yapılmamış. Bu plan ile TOKİ şu anda kendi yerlerine 0,60-0,80 gibi emsaller vermiş durumda. Vatandaşa olan yerlerde ise emsali 1,10-1,15-1,50-1,60’a kadar kullandırabilecek şekilde de fazla yer vermiş. TOKİ kendisi için daha ideal bir proje yapmak için ortaya çıkıyor. Burada çok yüksek katlı çok fazla yer olmayacağı için buradaki yerin kıymetini de arttıracak. Burası Anadolu yakasının en nezih 3 yerinden birisi olacak. Vatandaşın yerlerinin de kıymetlenmesi demektir bu. Kimsenin yerinin değerinin düştüğü söz konusu değildir.
Plan yapmak demek, yerin değerini en az 2-3 katına çıkarmak demektir. Yapılan planın içeriğinde eğer  güzel bir merkez nezih bir ortam varsa bir kat da o arttırır. Burada da değer kazandıracak bir plan hazırlandı. Yeri yolda kalan vatandaşa da uygulamayla beraber yeni yer üretilecek ve vatandaşa yer verilecek. Burada bir mağduriyetin oluşmaması için bütün çalışmaları beraber yapacağız. Okul yeri bazı kimselerin parselinde kalmış ancak bütün parsel sahipleri itiraz etmiş. Yeri okulda kalan kişilere başka yer verilir ancak o okul sizin yaşamınızı rahatlatır. Ne kadar sağlık, okul, park alanı varsa buranın yaşanabilirliği de o ölçüde artar. Burada Avrupa Birliği standartlarında bir plan yapılıp, bütün insani fonksiyonları ortaya konmuştur.40 yıllık bir yerin planlaması bile bir değerdir. Bu planın kıymetli ve düzgün olması, bütün fonksiyonları ile güzel olması, TOKİ’nin kendi yerlerini daha düşük tutup vatandaşın da hakkını koruyabilmek için daha yüksek tutması ve emsal değerine bakıldığında yine vatandaş lehine bir planlamaya gayret edilmiştir”

İtirazların Çoğunluğu, Ayrıcalıklı Plan Hakkı Tanınan Alandan Geldi
Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı’nın ardından TOKİ İmar Planlama ve Kentsel Yenileme Dairesi Başkanı Uğur İnan ve TOKİ İmar Planlama ve Kentsel Yenileme Dairesi Başkanlığı İmar Planlama Şube Müdürü Hamza Çakan, Konaşlı planları hakkında bilgi verdi. Çakan, “Aydınlı Mahallesi’nde yaklaşık 150 hektarlık bir alanın planlamasını Toplu Konut İdaresi olarak tamamladık. 29 Aralık 2017’de planlamamız onaylandı. Askı sürecinin içerisinde vatandaşların itirazları olmuş. Şu anda bu itirazları inceliyoruz. Bu toplantıdan çıkan sonuçlarla da beraber bu itiraz sürecinde zaten gerekli değerlendirmeleri yapacağız. 30 metrelik ana bağlantı yolu, ana okulları, eğitim alanları, okul alanları, ibadethane alanları ve park gibi donatı alanlarını planladık. Bunu bu bölgede 18 bin nüfus projeksiyonuna göre yaptık. Alanın en değerli noktasında 100 bin metrekarelik bir bölge park organize ettik. Bu alana son derece değer katacak bir şeydir. Keşfettiğimiz mahallelerin odaklarına mahalle parkları kurguladık. Yapılaşmış, bizim planda da 11 parselin her birisini teker teker inceledik. Ne kadar bağımsız birim var, ne kadar yapı var, ne kadar mülkiyeti var, boş hisseli, dolu hisseli bütün bunları tek tek inceledik. Bu planın sağlıklı olması, hukuken sağlıklı olması, katma değer üreten bir plan olması bizim ilerlememiz açısından son derece önemli. Yani ortak hedeflerimiz var. Bu planda ağırlıklı olarak itirazların geldiği yerler, bizim plan notlarında ayrıcalıklı plan hakkı tanımladığımız, yapılaşmış 11 parselin olduğu, en yüksek emsal tanımladığımız alandır” açıklamasında bulundu.
Toplantıda vatandaşların sorularını da yanıtlayan Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, planlama hakkındaki tüm soruların yanıtlanması, doğru bilginin paylaşılması ve planlamanın tüm detaylarıyla öğrenilmesi için belediye binasında özel bir büro kuracaklarını söyledi.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

1 + 9 = ?

 
haber yazılımı: buki