Galatasaray, Milli maç arasında 26 Mart Pazar günü Azerbaycan takımı Karabağ ile geliri depremzedelere bırakılacak bir dostluk maçı oynadı. Karşılaşmayı Galatasaray 2-1 kazanırken, maçın ardından Galatarasay yeni bir proje ile TFF’nin kapısını çalmaya hazırlanıyor.

Edinilen bilgiye göre, Galatasaray’ın TFF’ye Türki Cumhuriyetler vatandaşlığına sahip futbolcuların, Süper Lig’de yabancı olarak değil yerli futbolcu statüsünde oynayabilmesi için öneride bulunacağı belirtildi.

Galatasaray’ın bir süredir bu proje doğrultusunda çalışmalar yaptığı öğrenilirken, bir örneğinin Portekiz ile Brezilya arasında olduğuna da dikkat çekilecek.

Portekiz ile Brezilya arasındaki özel anlaşmalara göre, iki ülke vatandaşları vize almadan bu iki ülkede serbestçe dolaşıp çalışma imkanı buluyor. Bu anlaşma çerçevesinde yüzlerce futbolcuda, Brezilya ve Portekiz’de yabancı statüsünde sayılmıyor.

Galatasaray’ın TFF’ye sunmayı önerdiği Türki Cumhuriyetler vatandaşlığına sahip futbolcuların, Süper Lig’de yabancı olarak değil yerli futbolcu statüsünde oynayabilmesi projesinin ardından merak edilen Türki cumhuriyetler hangileridir?

1. Türkiye Cumhuriyeti

2. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

3. Azerbaycan

4. Kazakistan

5. Türkmenistan

6. Tacikistan

7. Özbekistan

8. Kırgızistan

9. Başkurdistan

10. Çeçenistan

11. Çavuşistan

12. Kırım

13. Yakutistan

14. Tataristan

15. Tuva

16. Adige Cumhuriyeti

17. Kuzey Oseta

18. Batı Trakya Türkleri

19. Dağıstan

20. Doğu Türkistan

21. Gagauz

22. Karakalpakistan

23. Irak Türkmenleri

24. Kabartay Balkay

25. Kalmuk Cumhuriyeti

26. Karaçay Çerkeş

27. Moğolistan