Karadeniz'deki 320 Milyar Metreküplük doğal gaz rezervi keşfi ile birlikte doğalgaz ithalatımızda ciddi azalma yaşanacağını belirten Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, doğalgazda indirime gidilebileceğinin sinyalini verdi. Bakan Sönmez "Malın bol olduğu yerde fiyatların düşmesi kaçınılmaz" dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Osmanlı Padişahı Fatih Sultan Mehmet'in türbesini ziyaret etti. Türkiye tarihinin en büyük doğal gaz rezervinin Karadeniz'de bulunmasına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Dönmez, doğal gaz fiyatlarında indirim sinyali verdi.

"Önümüzde 6 bin kilometrekarelik yeni bir alan daha var. Uzmanlarımızın değerlendirmesi, benzer yapıların orada da önümüze çıkabileceği yönünde.

Keşif ile birlikte ithalatımızda ciddi azalma bekliyoruz. Doğal gazı vatandaşlarımızın çok daha ekonomik fiyatlarla kullanabileceği altyapıyı oluşturmuş oluyoruz.

Malın bol olduğu yerde fiyatların düşmesi kaçınılmaz. Her halükarda kendi üreteceğimiz gazın ithal edeceğimiz gaza göre daha ekonomik olacağını bugünden söyleyebiliriz. Vatandaşlarımız o konuda müsterih olsunlar” dedi.