Saadet Partisi Tuzla İlçe Başkanı Resul Kılıç’ın bir gazeteci arkadaşımız ile sosyal medyada yapmış olduğu söyleşisinde Tuzla’daki hemşeri dernekleri ile alakalı “Bir Televizyon Ya da Başka Bir Şey Almak İçin, Belediye Başkanına Yaranmaya Çalışıyorlar” sözlerini haberimize taşımış̧ okurlarımıza ulaştırmıştık.

Bu haberimiz sonrası dernekler Kılıç’ı adeta eleştiri yağmuruna tutmuş̧, kendisinden özür beklediklerini vurgulamıştı.

Özür yerine gazetecileri suçladı

Derneklerin kendisinden özür beklediğini umursamayan Kılıç̧, yapmış̧ olduğu açıklamaların çarpıtıldığını savunarak haberi yapan gazetecileri suçladı.

Saadet Partisi Tuzla İlçe Başkanlığının “Duyuru” başlıklı açıklamasında, “İlçe Başkanımızın ilçemizde faaliyet gösteren, semtlerin mozaiğini oluşturan “Hemşeri derneklerinin sivil toplum kuruluşu statüsünde faaliyetlerini yürütmesi gerektiğini, tüm siyasi partilere eşit yaklaşım göstererek bir siyasi partiye angaje olarak siyasallaşmaması gerektiği” ve yine aynı şekilde kamu tüzel kişiliğinin omurgasını oluşturan, “Muhtarlarımızın da siyasi partilere eşit yaklaşım içinde olması gerektiği” seklinde haklı tenkitleri olmuştur. Herhangi olumsuz bir ifadelere yer verilmemesine rağmen bir başka yerel gazetede Sn. İlçe Başkanımıza bu mülakattan ötürü “Derneklere ve Muhtarlara ağır ithamlar” başlığı altında haksız, hadsiz, gerçeği çarpıtan ve olumsuz algı oluşturacak ithamlarda bulunulmuştur. “Medya tarafsız yayın yaparsa, gücü̈ ve kuvveti değil Hakk’ı ustun tutarsa yegane amacına ulaşmış̧ olur. Kalemler ne kadar bağımsız ve hür yazarsa bu durumdan iyilik çıkar, güzel işler meydana gelir” diyerek İlçe Başkanımız Resul Kılıç̧’ın program içerisinde söylediği her cümlenin arkasında durduğumuzu ve gerçeğe aykırı olan bu tür art niyetli yaklaşımları esefle kınıyoruz” demişler.

Demişler demesine de, anlaşılan İlçe Başkanları Resul Kılıç̧’ın o söyleşisini kendileri bile izlememiş̧. İzleseler bu açıklamayı yapamazlardı.

Gazetecileri hadsizlikle suçlarken,

Hadsizliğin zirvesine ulaşmazlardı,

Haksızlığın nasıl yapıldığını görürlerdi,

Gerçeği çarpıtmanın asıl bu “Duyuru” olduğunu anlarlardı,

Olumsuz ithamların aslında bu açıklamalarda olduğunu anlarlardı,

Hakk’ı bilseler, böyle bir haksızlığa imza atmazlardı.

Gazetecileri esefle kınamak yerine, İlçe Başkanlarına “Ağzından çıkanı kulağın duyuyor mu? Bu açıklamalar talihsiz bir açıklama, yanlış̧ cümleler kullandın, ağır ithamlarda bulundun” derlerdi.

Ama en kolayı “Başkanın ağzından çıkanın önemi yok, gazetecileri kınayalım” dediler.

Kılıç’a soruyoruz, derneklere hitaben “Gidip de Bir Belediye Başkanına Yaranmak İçin, Bir Televizyon, Bir Ne Bileyim Bir Şey Almak İçin, Böyle Bir Girişimde Bulunmasınlar” dedin mi, demedin mi?

Bu sözlerinden sonra daha haberler yapılmadan bazı dernek başkanları seni niye sosyal medyada eleştirdi?

O canlı yayında “Derneklere Söylediğimi Muhtarlara da Söylüyorum. Her Muhtarın Gönlünde Bir Siyasi Parti Olabilir. Ama Ne Zamana Kadar, Seçilene Kadar. Seçildikten Sonra Siyasi Parti Kimliğini Bir Kenara Bırakacak. Mahallesine Hizmet Edecek. Bizim İstediğimiz Bu” dedin mi, demedin mi?

Şimdi diyoruz ki, “Haklıysan, bu sözleri de kullanmadıysan haberi yapan gazetecileri mahkemeye ver, yok ağzımdan çıkanı kulağım duymuyordu, canlı yayının heyecanıyla gaza geldim, birazda hava olsun diye bu sözleri kullandım, Derneklerimizden, Muhtarlarımızdan ve sonra olarak hadsiz ve haksız olarak suçu atmaya çalıştığım gazetecilerden özür dilerim” diyerek, “Duyuru” adı altında bir açıklama daha yap.

Hatayı kabullenmekte bir erdemdir, açıklamanızda da dediğiniz gibi, dürüst olunduktan sonra bu durumdan güzel işler meydana gelir.

Bekliyoruz ve takipçisiyiz.

Her fırsatta bunu kamuoyuna hatırlatacağız, ta ki, hatanı kabul edip bizlerden ve tüm suçladıklarından özür dileyene kadar.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.